Drodzy Rodzice,
poniżej przesyłam informacje o typach osobowości. Możecie Państwo sprawdzić, jaką osobowość ma Wasze dziecko.
Osobowość można ująć jako stały zestaw różnych cech psychicznych i rozmaitych czynników wewnętrznych, które wpływają na postępowanie człowieka. Osobowość może być także traktowana w kontekście tego, w jaki sposób reagujemy na otaczające nas środowisko i jak wchodzimy z tym środowiskiem w rozmaite interakcje. Kolejna definicja twierdzi, że osobowość to sposób myślenia, zachowania i odczuwania. Trudno jest podać jedną, konkretną definicję osobowości.
Istnieje wiele teorii mówiących o tym, co wpływa na kształtowanie się naszej osobowości. Jedni biorą pod uwagę geny. Jednak z pewnością nie jest to jedyny wyznacznik, sugerujący jakim człowiekiem będziemy. Wpływ na rozwój osobowości ma zapewne otaczające nas środowisko, czyli dom, w którym się wychowujemy, najbliżsi nam ludzie, to, jaki kontakt mamy z rówieśnikami i wiele innych czynników. Jednak na to, jakim jesteśmy człowiekiem, może mieć również wpływ budowa oraz funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Można też wziąć pod uwagę udział hormonów. Rozwój osobowości to długotrwały proces, który rozpoczyna się wraz z dniem narodzin i trwa przez cały okres dzieciństwa. Jednak to nie koniec. Eksperci uważają, że ostatecznie rozwijanie się osobowości trwa do 20. roku życia lub nawet dłużej.
Introwertyk, ekstrawertyk czy ambiwertyk?
Introwertyk, ekstrawertyk oraz ambiwertyk to trzy popularne typy osobowości. Podobno dominującym typem jest ambiwertyk, który łączy cechy osobowości introwertyka i ekstrawertyka. Dzięki temu lepiej radzi sobie w różnych sytuacjach życiowych. Osoby będący ekstrawertykami świetnie radzą sobie z występami publicznymi, ale za to mają problem ze słuchaniem innych. Introwertyk natomiast jest świetnym słuchaczem, lecz może mieć problemy z odnalezieniem się w pracy grupowej. Bywa różnie, a każdy typ osobowości ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne, nikt nie jest doskonały. Mimo to warto wiedzieć, jaki typ osobowości dominuje w naszym przypadku. Dzięki temu można wykorzystać swoje mocne strony i przystąpić do działania, by popracować nad słabszymi cechami. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom osobowości.
Kim jest introwertyk?
Introwertyk to osoba raczej zamknięta w sobie. Jest doskonałym słuchaczem, może doradzić, ale sam niechętnie mówi o swoich uczuciach, szczególnie w większym gronie. Może mówić, byle nie o sobie samym. Introwertycy są odbierani jako osoby skryte czy nieśmiałe. Kiedy znajdują się w towarzystwie, unikają sytuacji, w których uwaga skupia się na nich. Jeśli mają jakieś swoje spostrzeżenia, wolą je zachować dla siebie. Jednak jeśli zdecydują się wypowiedzieć je nagłos, najpierw muszą wszystko skrupulatnie przeanalizować. Wśród introwertyków nie znajdziemy raczej osób wybuchowych. Ludzie o tym typie osobowości nie okazują w tak otwarty sposób swoich emocji, jak na przykład ekstrawertycy.
Kim jest ekstrawertyk?
Ekstrawertycy to osoby potrzebujące kontaktu z innymi ludźmi. To dzięki przebywaniu wśród ludzi zyskują energię. Osoby o tym typie osobowości są bardzo otwarte. Nie mają problemów z mówieniem o sobie, wręcz to lubią. Potrafią się dzielić z innymi swoimi uczuciami. Ekstrawertycy zazwyczaj mają wielu znajomych, a co za tym idzie – bujne życie towarzyskie. Takie osoby wybijają się na tle innych, a spowodowane to jest ich charyzmą. Ekstrawertycy to optymiści. Jeśli na ich drodze życiowej pojawi się jakiś problem, najprawdopodobniej potraktują go jako wyzwanie oraz cel, a nie jak trudności, które uniemożliwiają dalszy rozwój. Według ekstrawertyków życie powinno być pełne wrażeń. Nastawieni są oni również na realizację swoich pasji. Jednak osoby ekstrawertyczne często działają impulsywnie, a co za tym idzie – pod wpływem emocji są w stanie zrobić coś bądź powiedzieć, czego później będą żałować.
Kim jest ambiwertyk?
Ambiwertyk to swego rodzaju połączenie introwertyka z ekstrawertykiem bądź na odwrót, jak kto woli. Takim osobom trudno jest określić, jaki jest ich typ osobowości. Cechy ambiwertyków to mieszanka osoby skrytej, ale jednocześnie otwartej na świat i nowe znajomości. Dlatego też osoby ambiwertyczne znajdują się pomiędzy klasycznym podziałem oraz nie identyfikują się ani z introwertykami, ani z ekstrawertykami w stu procentach. Ambiwertycy mają wyjątkową łatwość w kontaktach z innymi ludźmi. Bierze się to stąd, że potrafią oni zrozumieć różnego rodzaju zachowania, ponieważ są świadomi, że sami mogą podobnie zareagować.
Pozdrawiam,
pedagog szkolny
Monika Sudoł
Źródło:PoradnikZdrowie.pl