W dniach 26-28 października 2021 roku 45 uczniów z klas VI-VII naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce „Szlakiem piastowskim”, która była współfinansowana ze środków w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Można było tu zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to m.in. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej. Następnie udaliśmy się do Gniezna, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Pierwszych Piastów oraz Katedrę położoną na Wzgórzu Lecha. Zwiedzając ją uczniowie mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści pani przewodnik. Była to niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu katedry, uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego-pierwszego króla Polski. Był to ostatni punkt programu przewidziany na ten dzień. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, które znajdowało się w Poznaniu.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Poznańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji Malta, gdzie uczniowie mogli pozjeżdżać po torze saneczkowym. Następnie, razem z panią przewodnik, udali się do najstarszej części Poznania – Ostrowa Tumskiego, m.in. katedry oraz bardzo nowoczesnego muzeum „Bramy Poznania”, gdzie poznawali historię przy pomocy multimediów, które pobudzają wszystkie zmysły u zwiedzających. Muzeum to jest godne polecenia. Następnie szybkim krokiem cała grupa udała się na poznański rynek, by o godz.12.00 usłyszeć hejnał oraz zobaczyć dwa trykające się koziołki, które są symbolem stolicy Wielkopolski. Po obejrzeniu starówki udaliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania. Znajduje się ono na Starym Rynku w Poznaniu, w jednej ze starych kamieniczek naprzeciwko Ratusza. Uczniowie zaznajomili się z niektórymi wyrazami z gwary poznańskiej, poznali legendę o św. Marcinie oraz dowiedzieli się skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Potem starszy „rogalowy” mistrz wyjaśniał etapy powstawania rogali. Dzieci brały czynny udział w poszczególnych etapach wyrobu tego słodkiego wypieku. Wszyscy mieli możliwość degustacji rogali. Po tych zajęciach udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Naszym przewodnikiem na początku był wnuk samego Arkadego Fiedlera, który w ciekawy sposób zaprezentował ekspozycję prezentującą eksponaty przywiezione z wypraw podróżnika, m.in. maski, rzeźby obrzędowe czy łuki, a następnie syn, który opowiadał o podróżach swego ojca i twórczości literackiej trzech pokoleń Fidlerów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się replika statku „Santa Maria” Krzysztofa Kolumba.
Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Kórniku, gdzie zwiedziliśmy przepiękny zamek i odbyliśmy niezwykły spacer po pełnym gatunków drzew i krzewów z całego świata – arboretum.
Miejsca i obiekty leżące na Szlaku piastowskim umożliwiły uczestnikom odkrywanie historii w sposób pasjonujący, dotyczącej każdego z nich. Dostarczyły im wiedzy o pradziejach zarówno terenów poszczególnych grodów, jak i ogólnie ziem polskich. Eksponaty, które mieli szansę obejrzeć w czasie wyjazdu, były zbierane przez wieki i są częścią dziedzictwa naszego kraju – mówią więcej o jego przeszłości, niż niejeden szkolny podręcznik.