Biblioteka szkolna

PEŁNA TREŚĆ ARTYKUŁU O BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Początki biblioteki szkolnej sięgają roku 1909. Sprawiono wtedy „małą bibliotekę dla nauczycieli i dzieci szkolnych”, co odnotowane zostało w najstarszej kronice szkoły. Nie ma jednak dokumentów potwierdzających jej istnienie. Ponadto w budynku kasy Raiffeisena, gdzie ksiądz katecheta Franciszek Skraba wraz z nauczycielem Rudolfem Baumbergerem urządzali przedstawienia teatralne i „Jasełka”, znajdowała się czytelnia „Oświaty ludowej”, w której młodzież szkolna i starsi wypożyczali książki do czytania.

W najstarszej kronice szkolnej istnieje także zapis, że w roku szkolnym 1926/27, dzięki uzyskanemu dochodowi z uroczystego programu obchodzonego w rocznicę Powstania Listopadowego, zakupiono książki do biblioteczki szkolnej, której brak dawał się dotkliwie odczuwać. Nadto częściowo ze zbiórek dzieci, a częściowo z innych źródeł, zakupiono biblioteczkę ruchomą w ilości 50 tomów tak, że biblioteka szkolna liczyła 113 książek. Zbiórkę na bibliotekę prowadzono także z okazji Święta Oświaty. W roku szkolnym 1947/48 rodzice opodatkowali się dobrowolnie od dziecka w wysokości 10 – 20 zł miesięcznie i dzięki temu zakupiono do biblioteki książki za 12 000 zł. Coraz bardziej upowszechniało się czytelnictwo wśród dzieci. W roku 1948/49 z biblioteki szkolnej korzystało już ponad 200 dzieci. Na skutek przydziału książek z Inspektoratu Szkolnego i własnego zakupu liczba książek w bibliotece powiększyła się do 370 tomów. W roku szkolnym 1949/50 szkoła otrzymała kilkadziesiąt książek dla uczniów z zakresu obowiązkowej lektury szkolnej od władz szkolnych.

Pierwszy zapis w księdze inwentarzowej księgozbioru naszej biblioteki pochodzi z roku 1946, w której zapisano atramentem książkę „Opowiadania o królu Janie” Karola Szajnochy. Niestety, nie wiadomo, kto dokonał pierwszego wpisu i kto był pierwszym bibliotekarzem szkolnym.
Najstarsza książka, jaką posiada biblioteka to „Źródła światła” Marjana Grotowskiego wydana w 1933 roku.

Biblioteka szkolna w miaręmożliwości finansowych ulegała ciągłemu rozwojowi. Posiadane zasoby systematycznie zwiększano drogą zakupów ze skromnych środków otrzymanych od władz oświatowych lub pochodzących z ofiarności społecznej.

Nauczyciele bibliotekarze starali się rozbudzać i rozwijać potrzeby czytelnicze uczniów, przysposabiać ich do samokształcenia, przygotowywać do korzystania z różnych źródeł informacji, uczyć poszanowania książek, czasopism poprzez prowadzone lekcje biblioteczne (z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego), pogadanki, rozmowy indywidualne z czytelnikami. Służyli radą i pomocą uczniom i nauczycielom. W celu zachęcenia uczniów do bliższego kontaktu z książką organizowane były konkursy czytelnicze, apele, wystawki nowości książkowych. Obchodzono również bogato Dzień Oświaty Książki i Prasy. Okładka i strona tytułowa najstarszej książki znajdującej się w bibliotece szkolnej „Źródła światła” Marjana Grotowskiego „Postacie bajkowe” przyjmujące uczniów klas pierwszych w poczet czytelników szkolnej biblioteki.

Na początku biblioteka nie posiadała swojej pieczątki, książki oznaczano pieczęciąKierownictwa Publicznej Szkoły Powszechnej w Jeżowem. Z dokumentów szkolnych wynika, że w latach 1962 – 1996 w bibliotece pracowalinastępujący nauczyciele: Bronisława Iskra, Elżbieta Zaguła, Czesława Lesiczka, Maria Nędza, Ewa Krzyżek, Helena Piróg, Teresa Kopacz, Halina Sitarz, Agata Fila i Mariusz Tenerowicz. Od roku 1996 bibliotekę prowadzi Aneta Sekulska. W roku 2008 pracowała w niej Aleksandra Olejarczyk, a od początku roku 2009 zatrudniona jest także Bogumiła Pikor.

Obecnie biblioteka mieści się w jednym pomieszczeniu. Znajdująsię tutaj: wypożyczalnia, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej oraz kącik czytelniczy. Księgozbiór biblioteczny jest na bieżąco, w miarę możliwości uzupełniany. Biblioteka posiada również, choć w bardzo małej ilości zbiory multimedialne (płyty CD i DVD oraz kasety VHS i kasety magnetofonowe). Prenumerowane są czasopisma dla nauczycieli i dla uczniów.

W 2003 roku biblioteka otrzymała pierwszy komputer od Rady Rodziców, który służył uczniom i nauczycielom (głównie do korzystania z zasobów światowej sieci Internet) oraz pozwalał na usprawnienie prac bibliotecznych i szkolnych.

W sierpniu 2006 roku biblioteka została przekształcona w nowoczesne Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) dzięki projektowi Ministerstwa Edukacji Narodowej współfinansowanemu przez Europejski Fundusz Społeczny. ICIM powstał w miejscu kącika audiowizualnego, w którym do tego czasu uczniowie mieli możliwośćoglądania ekranizowanych lektur i filmów edukacyjnych. Do biblioteki zakupiony został program BIBLOS, dzięki któremu rozpoczęto komputeryzację zbiorów.

Biblioteka szkolna zajmuje się pracą pedagogiczną i pracami biblioteczno – technicznymi. Wspomaga nauczycieli w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych związanych z książką i innymi źródłami informacji. Do bieżącego roku szkolnego koordynowała prowadzenie zajęć z zakresu „Edukacji Czytelniczej i Medialnej”.

Zorganizowano wiele wystaw, np. „W świątecznym nastroju” – wystawka bożonarodzeniowa, wystawa najpiękniej prowadzonych zeszytów uczniów z klas I-III oraz zeszytów uczniów z klas IV-VI z przedmiotów humanistycznych i matematyczno – przyrodniczych. W związku z 450-leciem Jeżowego została w bibliotece przygotowana, we współpracy z nauczycielami, wystawa „Jeżowskie pamiątki” oraz „Historia Jeżowego na fotografii”.

Co roku przeprowadzane są konkursy czytelnicze dla uczniów klas młodszych i starszych. Przykładem są tu konkursy na temat znajomości utworów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, braci Grimm, Marii Konopnickiej, Hansa Christiana Andersena czy też konkurs na reklamę ulubionej książki lub mitów greckich i rzymskich. Dzieci z klas pierwszych są uroczyście przyjmowane w poczet czytelników szkolnej biblioteki.Pieczęć „Kierownictwa publicznej szkoły powszechnej” w Jeżowem Uroczystość pasowania na czytelników biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych Udział uczniów w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”Spotkanie w bibliotece szkolnej z Panią Joanną Papuzińską – autorką książek dla dzieci „Wielkie Czytanie” w klasach starszych z udziałem Pana Ryszarda Mścisza – poety, pisarza, krytyka jeżowskiego „Wielkie Czytanie” w klasach młodszych z udziałem zaproszonych gości: Wicestarosty Powiatu Niżańskiego – Pana Krzysztofa Krawca i Wicewójta Gminy Jeżowe – Pana Wiesława Łacha.

W 2005 roku biblioteka, we współpracy ze świetlicą szkolną, włączyła sięw ogólnopolską kampanię społeczną„Cała Polska czyta dzieciom”. W tym teżroku naszą bibliotekę odwiedziła autorka wielu książek dla dzieci – Pani Joanna Papuzińska.

Od kilku lat biblioteka organizuje kiermasze książkowe we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa. Podejmuje działania z okazji październikowego święta bibliotek szkolnych, a od 2008 roku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W maju 2006 w bibliotece został wydany pierwszy numer szkolnej gazetki pt. „Echo Szkolne” wraz z uczennicami: Katarzyną Dąbek, Faustyną Olejarczyk, PaulinąRogala i Eweliną Bielecką. Do redakcji gazetki dołączają co roku nowi uczniowie. Obecnie gazetkę redaguje Samorząd Uczniowski klas IV-VI.

W kwietniu 2009 roku biblioteka włączyła się do obchodów Światowego Tygodnia Działańna rzecz edukacji. Wspólnie z nauczycielami zorganizowano „Wielkie Czytanie” dla uczniów z klas 0-VI z udziałem zaproszonych gości.

Biblioteka współpracuje ściśle z nauczycielami, wychowawcami. Aktywnie włącza siędo uczestnictwa w imprezach szkolnych, lokalnych i środowiskowych. Jest miejscem przyjaznym dla uczniów i dąży do tego, by książka stawała się przyjacielem, bez którego trudno żyć.